V Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „W kręgu rodziny epok dawnych – rytmy życia, rytmy codzienności”, pod tytułem „Śmierć”

V-Miedzynarodowa-Konferencja-Naukowa-z_cyklu-W-kregu-rodziny-epok-dawnych
Kategoria
Nauka
Termin
2 grudnia 2020 - 3 grudnia 2020
Miejsce
online
Strona WWW

 

Zapraszamy na V Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu „W kręgu rodziny epok dawnych – rytmy życia, rytmy codzienności”, pod tytułem „Śmierć”, która odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams 2–3 grudnia 2020 roku.

Zamiarem organizatorów konferencji jest pogłębienie badań nad problematyką istotnych przemian historycznych i kulturowych, które wyznaczają rytm życia człowieka w obrębie rodziny od chwili narodzin, okresu dorastania i gromadzenia doświadczeń, po wiek dojrzały, starość i śmierć. Tytułowe rytmy codzienności to sekwencje regularnych czynności, nadzwyczajnych okazji i codziennych decyzji; to rutyna, zwyczaje, rytuały, ale także zakłócające cykl niecodzienne wydarzenia, ukazane na planie pojedynczego dnia, roku, całego ludzkiego życia. To problematyka, która zmusza do ciągłego stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi, to nowa interpretacja znanych źródeł i ciągłe odkrywanie obszarów jeszcze niezbadanych.

Celem piątej już konferencji z tego cyklu będzie próba zbadania problematyki związanej ze śmiercią w kontekście historycznym, antropologicznym oraz kulturowo-obyczajowym. Chcemy popatrzeć na nią także przez pryzmat ceremoniałów świeckich i religijnych związanych z pochówkiem. W dyskusji skupimy się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o przyczyny i skutki śmierci osób pochodzących z różnych środowisk i charakterystycznych dla różnych epok historycznych. Chcemy także dostrzec zjawisko śmierci masowej w różnych okolicznościach historycznych. Interesować nas będą zmiany w postrzeganiu śmierci na przestrzeni dziejów.

 
 

Wspierane przez iCagenda